Army Offshore Regatta Results 2011Join the ASA Today

Offshore Regatta

Division:

1

 

 

 

Yacht Name

Type

Skipper

Representing

Final Position

 

 

 

 

 

Spirit of St George

Elan 333

Cpl Stuart Southwick

RLC  YC

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Division:

2

 

 

 

Yacht Name

Type

Skipper

Representing

Final Position

 

 

 

 

 

Achates

Tradewind 35

Maj Steve Marshall

 

1

Gentle Zephyr

Bavaria 39

Maj (Ret'd) Neal Martin

 

2

Altair

Westerly Griffin

Lt Col Julian Bunce

 

3

Sea Jester

Bavaria 39

Col Peter Merriman

 

4

Kianga

Moody 33

Lt Col Nick Nottingham

 

5

Fusilier

Vancouver 34

Fus Andy Barlow GM

Infantry SA

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Division:

3

 

 

 

Yacht Name

Type

Skipper

Representing

Final Position

 

 

 

 

 

Lambis/Placuna

Victoria 34

LCpl Roddy Simpson

RE

1

Mitra

Victoria 34

SSgt Pat Audas

AGC 1

2

Amoria

Victoria 34

Maj Steve Taylor

REME

3

Trochus

Victoria 34

Lt Col Damian Pealin

AMS

4

Janthina

Victoria 34

Sgt Ritchie Sunderland

Arm Cen

5

Zidona

Victoria 34

Capt Paul Andersen

RLC

6

Fimbria

Victoria 34

SSgt Gregg Miller

R Signals

7

Voluta

Victoria 34

Sgt Ollie Sherlock

AGC 2

8

Nerita

Victoria 34

Maj Simon Burgess

AAC

9

Placuna

Victoria 34

Mr Ray Graham

JSASTC

10


Prizes

ARMY OFFSHORE REGATTA 2011 – PRIZES

 

 

 

 

 

 

 

Ser

Trophy No

Div

Place

Prize

Winner

Yacht

INSHORE SERIES (6/4/6 races) 10 & 11 May 2011

1

1

Div 1

1st

ASA Offshore race cup

Cpl Stuart Southwick

Spirit of St George

2

30

Div 2

1st

Cup

Lt Col Julian Bunce

Altair

3

11

 

2nd

Foster Cup

Maj Steve Marshall

Achates

4

5

 

3rd

Watney Challenge Trophy

Col Peter Merriman

Sea Jester

5

6

Div 3

1st

Sugden Cup

Capt Paul Andersen

Zidona

6

4

 

2nd

Halcyon Cup

Maj Steve Taylor

Amoria

7

7

 

3rd

Maxfield Sailing Challenge

SSgt Pat Audas

Mitra

OFFSHORE PASSAGE RACE 12 May 2011

8

17

Div 1

1st

WIGHTLINK Passage

Cpl Stuart Southwick

Spirit of St George

9

3

Div 2

1st

Offshore Regatta Trophy

Maj Steve Marshall

Achates

10

24?

 

2nd

Cup

Maj (Ret'd) Neal Martin

Gentle Zephyr

11

12

Div 3

1st

Victoria Trophy

Cpl Roddy Simpson

Placuna

12

24?

 

2nd

Cup

SSgt Pat Audas

Mitra

13

23

 

3rd

Cup

Lt Col Damian Pealin

Trochus

SPECIAL PRIZES

14

9

The Sabre Bowl

Cpl Roddy Simpson

Lambis/Placuna

15

13

The Committee Cup 

SSgt Pat Audas/Sgt Ollie Sherlock   Team AGC

Mitra/Voluta

16

 

Infantry Cup - Novice Skipper

Sgt Ollie Sherlock

Voluta

17

 

The Dolphin Trophy (Team Trophy)

RLC YC - Capt Paul Andersen

See Full Results

 

 

Offshore Racing Manager

Tim Hill Racing Manager for British Soldier

Lt Col Tim Hill
Tel: 01923 955337
Email: racing@sailarmy.co.uk